Mobil Uyumlu Web Tasarım

Yazar Vareste Ekim 19, 2018

Günümüzde mobil cihaz kullanımı %60 oranında artışı ile mobil uyumlu web tasarım ihtiyacı doğuyor. Mobil tasarım genel olarak, mobil cihazlardan (telefon,tablet) web sitesi ziyaret edildiğinde hızlı ve kullanışlı olması gerekiyor. Mobil Uyumlu Web Tasarım ziyaretçilerin siteyi ziyaret etmesini kolaylaştıracak olan menüler, yazılar, ve diğer tüm bilgiler cihazın ekran boyutuna göre açılmasını sağlar.

Mobil uyumlu web sitesinin sağlanması için öncelikle web sitenin altyapı kodlanması buna göre yapılması gerekir. Arama motorları siteleri tararken mobil tasarıma sahip olan siteleri daha üst sıralarda listelediği bilindik bir gerçek. Eğer bir web sitesi mobil tasarımına sahip değil ise arama sıralamalarında daha geride yer alır. Web sitenizin mobil uyumlu kodlanması için içeriklerinde buna göre hazırlanması gerekir. Örn: site içerisinde verilen linklerin farklı pencerede açılmadan aynı pencere üzerinden devam ederek görüntülenmesi mobil uyum hızı açısından önem taşır.

Mobil Uyumlu Web Tasarım yaptırmak için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz. Mobil Tasarımlar genelde bölümler halinde alt alta yer alacak şekilde dizayn edilir. Kodlama aşamasında dikkat edilmesi gereken husus fotoğrafların boyutlarının kaybolmadan her mobil cihazda listelenecek şekilde otomatik boyutlandırma yapılması gerekir. Eğer buna dikkat edilmediği takdirde mobil cihazlarda açılan web sitesinde fotoğraf kalitesi çok düşük çıkacaktır.

Web tasarımı genel anlamda zaman isteyen bir işdir. Mobil uyumlu web tasarım ile yapılan ana web tasarım birbirine yakın olmadır ki siteyi hem masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan giren kullanıcı mobil cihazlardan da girdiğinde aynı siteyi ziyaret ettiğini bilmeli. Buna dikkat edilerek hazırlanan mobil uyumlu web tasarım her zaman için artı puan kazanır.

Bunu Hemen Paylaş :

Neler Yazdık..

Yorum Yap

Merak etmeyin. E-posta adresiniz gizli kalacak. gerekli yerleri doldurabilirsiniz.